Dlaczego turnieje pokerowe mają tak dużą pulę nagród?

Gdy słyszymy o nagrodach, jakie wygrywają zawodowi pokerzyści na międzynarodowych turniejach, z jednej strony rozpala się nasza wyobraźnia. Z drugiej, pozostaje pytanie: jakim cudem mają możliwość gry o tak wysokie stawki? Doskonałym przykładem jest Piotr Nurzyński, który tylko w jednym turnieju wygrał aż 1.207.892$!

Tak wysokie kwoty są możliwe dzięki systemowi, jaki panuje podczas większości turniejów pokerowych.

Wpisowe

Przede wszystkim każdy gracz musi wpłacić tzw. wpisowe, które gwarantuje mu miejsce przy stole i obsługę podczas gry. Co ważne, otrzymane żetony do gry, nie mają wartości pieniężnej. Gracz nie może zrezygnować w trakcie gry i pójść je zamienić z powrotem na środki płatnicze. Dlaczego tak jest, wyjaśnimy poniżej.

Wpisowe mają różne wysokości, w zależności od turnieju. Może to być 200$, a może wynosić 6000$. Oczywiście, im wyższe wpisowe, tym wyższe wygrane – dokładnie jak na automatach, np. poker online. Im wyższy zakład, tym możliwość wysokiej wygranej rośnie. Jednak w przeciwieństwie do slotów, w pokerze trzeba mieć nie tylko szczęście, ale także ogromne umiejętności.

Rozdania

Gracze siadają na przypisanych im miejscach (w zależności od turnieju, są one narzucone, lub gracz sam może wybrać, gdzie usiądzie) i zaczynają grę. W tym momencie gra na każdym stole toczy się w swoim tempie. I tutaj przychodzi wyjaśnienie, dlaczego kwoty wygranych potrafią być tak ogromne.

W pierwszej fazie, gdy tak naprawdę podczas turnieju trwa wyłanianie najlepszych zawodników, gracze nie wygrywają niczego. Każdy przegrany odchodzi z kwitkiem.

Zmienia się do, dopiero gdy rozpoczyna się część tzn. bubble, czyli gracze byli na tyle dobrzy, że dotarli do miejsc płatnych. Czyli takich, w których wychodzi się już z nagrodą. Miejsca, niezależnie od tego, czy jest to ostatnie miejsce bubble, czy pierwsze, zawsze jest wyższe od wpisowego.

Jest możliwe dzięki niewypłacaniu nagród graczom z miejsc najsłabszych. Ich wpłacone wpisowe pozostają nietknięte, dzięki czemu tworzą one pokaźną pulę nagród. I tutaj też ważnym czynnikiem jest fakt, że żetony nie mają wartości pieniężnej. Zawodnicy zgarniają wygraną odpowiednio przypisaną do miejsca, jakie zajęli, a nie do kwoty uzbieranej w żetonach.

Jeżeli pomyśleliście więc, że jest to sport dla bogatych – to coś w tym jest. Szczególnie jeżeli jesteśmy graczem początkującym i dopiero rozpoczynamy grę w pokerze zawodowym.

Jednak jest odmiana pokera turniejowego, która dzięki innym zasadom pozwala nabierać doświadczenia, a równocześnie zawsze wygrywać.

Progressive KO

Turnieje Progressive KO zapewniają wygrane nawet tym graczom, którzy odpadną przed miejscami, gdzie można wgrać większe pieniądze. Z tego samego powodu, są równocześnie turniejami, których główna wygrana będzie niższa, niż w przypadku turniejów omawianych powyżej.

Jednak dzięki temu, że każdy coś wygra, poczucie przegranej oraz straconego wpisowego jest mniejsze. Z jednej strony gwarantuje to graczom zawodowym stały dochód (jeżeli są dobrzy, mogą w ten sposób łatwo zwiększać swoje przychody), z drugiej, nowi gracze ryzykują niej, niż w przypadku standardowego turnieju ze stawką wszystko albo nic.

Turnieje w Polsce

Turnieje w Polsce organizowane są w niewielu miejscach. Warto zaznaczyć, że gra w pokera w domowym zaciszu jest u nas w kraju nielegalna (przy czym mówimy o grze na pieniądze, jeżeli gramy czysto dla rozrywki bez finansowych korzyści, możemy to robić).

Co ciekawe, równocześnie na turniejach polskich nie mamy za bardzo co liczyć na wysokie wygrane pieniężne. Przeważają w nich wygrane rzeczowe, co jest zgodne z ustawą hazardową. Z jednej strony, jest to rozczarowujące, z drugiej na takich turniejach można wygrać np. dobry sprzęt elektroniczny.

Jednak, jeżeli marzycie o wysokich wygranych, musicie wyjeżdżać na turnieje zagraniczne i być przygotowani na pokaźne wpisowe.

0 / 5. Ocen: 0

Legalni bukmacherzy online

Back to top button