Zakłady bukmacherskie nie przynoszą zysku? Unikaj tych błędów

Entuzjaści sportu często są przekonani o tym, że zakłady bukmacherskie na ich ulubioną dyscyplinę sportową to dla nich „bułka z masłem”. W końcu znają jej wszystkie tajniki i na pewno z łatwością mogą lepiej przewidzieć, co się wydarzy w danym meczu niż bukmacherzy online. Jednak praktyka pokazuje, że na osoby obstawiające zakłady bukmacherskie czyha wiele pułapek. Jakie powszechne błędy graczy są największym zagrożeniem na drodze do sukcesu w bukmacherce i których zachowań szczególnie należy się wystrzegać?

Zakłady bukmacherskie na ulubioną drużynę

Skoro mowa jest o miłośnikach sportu, którzy biorą się za zakłady bukmacherskie, od razu warto przestrzec przed popularnym błędem zagorzałych kibiców. Bukmacherzy wprost uwielbiają takich rekreacyjnych graczy, którzy obstawiają przede wszystkim mecze, w których gra ich ulubiony zespół czy zawodnik. 

Niestety, kiedy typer kieruje się nie obiektywną oceną szans np. na zwycięstwo jednej ze stron, a swoimi sympatiami i nadziejami, prawdopodobieństwo trafienia zakładu znacznie maleje. Dlatego jeśli gorąco kibicujesz jakiejś drużynie, najrozsądniej będzie odpuścić sobie zakłady bukmacherskie na spotkania z jej udziałem.

Zakłady bukmacherskie na faworytów

Niedoświadczonym graczom wydaje się też, że dobrą strategią jest obstawianie faworytów spotkania. Jednak praktyka pokazuje, że jeśli zakłady bukmacherskie stawiane są bez wcześniejszej analizy sportowej, łatwo o wpadkę. Na takich masowo obstawianych „pewnych” zakładach często zyskują nie gracze, a bukmacherzy – zwłaszcza, że nawet najlepszym zdarzają się porażki.

Dobry gracz nigdy nie opiera decyzji tylko na tym, że dana drużyna czy zawodnik ma ogólnie opinię faworyta. Tak samo nie kieruje się wyłącznie kursami, jakie wystawił bukmacher (obstawianie niskich kursów jako „pewniaków” to podobny błąd). Zakłady bukmacherskie mają największe szanse na trafność wtedy, gdy są obstawiane w oparciu o analizę wielu czynników – i to nie tylko danych statystycznych, ale też m.in. informacje o kontuzjach kluczowych zawodników, zmęczeniu drużyny sezonem, warunkach pogodowych (w sportach outdoorowych) czy poziomie motywacji.

Zakłady bukmacherskie „tasiemce”

Legalni bukmacherzy (tak jak pozostali) lubią, kiedy gracze obstawiają zakłady bukmacherskie akumulowane (wielozdarzeniowe). Zakład AKO może co prawda dać większą wygraną, gdyż jego kurs całkowity równy jest iloczynowi kursów wszystkich zdarzeń, które wchodzą w jego skład. Jednak jest też – i na tym właśnie korzystają bukmacherzy – znacznie bardziej ryzykowny. Zakłady bukmacherskie wielozdarzeniowe są wygrane tylko wtedy, gdy wszystkie zamieszczone na nich typy są poprawne. Jeden błąd oznacza, że gracz przegrywa, a bukmacher zgarnia stawkę zakładu.

Jeśli obstawiasz zakłady bukmacherskie, które składają się z 2 czy 3 zdarzeń, zazwyczaj kurs nie wzrasta aż tak radykalnie, ale też szanse na trafienie zakładu są jeszcze spore (choć to zależy od konkretnego przypadku). Jednak jeśli chcesz się szybko wzbogacić, zapewne pomyślisz o obstawieniu tzw. tasiemca, czyli zakładu złożonego nawet z kilkunastu zdarzeń. W jego przypadku kurs łączny jest już naprawdę wysoki, nawet gdy poszczególne typy mają dość niskie i przeciętne kursy. Co więcej, obstawiając tego typu zakłady bukmacherskie za niewielkie stawki można uzyskać ogromne wygrane.

Jest jednak jedno „ale” – oczywiście wszystkie zdarzenia muszą być trafione. Niestety prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest niewielkie, a wielozdarzeniowe zakłady bukmacherskie stawiane seryjnie przekładają się na spore straty gracza. I choć od wielkiego dzwonu któryś typer ciesz się z wygranej „taśmy”, zazwyczaj powody do radości mają jednak bukmacherzy online.

Zakłady bukmacherskie obstawiane bez strategii

Jeśli obstawiasz zakłady bukmacherskie bez przemyślanego planu, jesteś jak żeglarz płynący bez kompasu. Być może przypadkowo dopłyniesz do celu, ale znacznie większe jest ryzyko, że zabłądzisz i wpadniesz w sztorm. Nie posiadając jasno określonych celów i zasad gry, trudno jest podejmować sensowne decyzje i ocenić swoje postępy. Strategia pomaga podczas decydowania, jakie zakłady bukmacherskie obstawiać i jak to robić (jak je stawkować, z jaką częstotliwością grać itd.), ale też ułatwia ocenę, co działa, a co wymaga zmiany.

Szczególnie dotkliwe są konsekwencje braku planu w zakresie zarządzania budżetem gracza. Jeśli nie ustalisz, jak duży jest Twój kapitał na grę (np. w perspektywie miesiąca), możesz zacząć obstawiać zakłady bukmacherskie w sposób niekontrolowany i niezdrowy. Brak strategii co do stawkowania zakładów także wpływa negatywnie na wyniki finansowe gry – możesz wyczerpać swój budżet w kilku nietrafionych zakładach lub osiągnąć niskie zyski z zakładów poprawnych.

Zakłady bukmacherskie stawiane w emocjach

Gra „na spontanie” jest niebezpieczna przede wszystkim dlatego, że sprzyja uleganiu emocjom, a to coś, na co liczą bukmacherzy. Z jednej strony negatywne emocje, np. złość i rozżalenie po przegranej popychają część graczy do podejmowania nierozsądnych decyzji. Jest to tzw. odgrywanie się, czyli sytuacja, kiedy po nietrafionym zakładzie typer obstawia kolejne zakłady bukmacherskie, żeby odrobić straty. Często ma to być osobista zemsta: niech bukmacher zobaczy, z kim zadziera! W praktyce zakłady bukmacherskie obstawione w gniewie są zazwyczaj przegrane, ponieważ w rozgorączkowaniu trudno o prawidłową ocenę prawdopodobieństwa danego typu. Jeśli do tego dodać zwiększanie stawek kolejnych zakładów (żeby odrobić poprzednie straty), bukmacherzy mogą już zacierać ręce.

Z drugiej strony zakłady bukmacherskie obstawiane w momencie, gdy gracz jest niezwykle podekscytowany, także mogą być nienajlepszym pomysłem. Generalnie to opanowanie i autokontrola są sprzymierzeńcami typera, a wszelkie zbyt intensywne emocje mogą zaburzać jego zdolności analityczne. Zdarza się, że gracz, który ma dobrą passę, nie umie przestać grać i nie zważając na wcześniejsze ustalenia, stawia kolejne zakłady bukmacherskie – nierzadko grając coraz ryzykowniej i za coraz większe stawki. Jednak każda seria kiedyś się kończy, dlatego także uleganie pozytywnym emocjom często oznacza, że w ogólnym rozrachunku zysk odnotowuje bukmacher.

Brak podstawowej wiedzy i przygotowania

Braki w podstawowej wiedzy i umiejętnościach bukmacherskich zdecydowanie przekładają się na wyniki gry. Typer musi wiedzieć, jak obstawiać zakłady bukmacherskie: jak od strony technicznej sprawnie zawierać zakłady, czytać kursy bukmachera, dokonywać płatności, umiejętnie korzystać z bonusów itd. Powinien wiedzieć, kim są legalni bukmacherzy online, umieć korzystać z oferowanych przez nich narzędzi i opcji dodatkowych oraz orientować się, które oferty bukmacherów są dla niego najbardziej korzystne. 

Wraz z upływem czasu gracz powinien też doskonalić umiejętność prawidłowej analizy sportowej, wyszukiwania atrakcyjnych kursów, rozpoznawania zakładów z pozytywną oczekiwaną wartością oraz doskonalić stosowane strategie gry i stawkowania zakładów. Oczywiście czysto sportowa wiedza także ma ogromne znaczenie dla skuteczności obstawiania, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo że zakłady bukmacherskie nie będą w dłuższym okresie czasu zyskowne, jeśli nie będziesz pracować także nad opanowaniem teorii zakładów bukmacherskich.

5 / 5. Ocen: 1

Legalni bukmacherzy online

Back to top button