Jeśli na komputerze chcemy zagrać w automaty online w Total Casino, to zazwyczaj nie jest nam potrzebny mocny sprzęt. Nieco inaczej wygląda sprawa z zaawansowanymi grami czy programami graficznymi. Tu potrzebujemy lepszego sprzętu. Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że układy APU AMD Ryzen 4000 dostępne są jako OEM. Chcielibyśmy pokazać, że nie jest to jednak zła wiadomość.
Nowy układ na rynku
AMD ogłosiło wydanie nowego Ryzena 4000 G-Series APU. Jednak na początku układy te nie będą dostępne do samodzielnego zakupu, abyśmy mogli podkręcić swój aktualny sprzęt. Z początku są one przeznaczone tylko dla producentów OEM jak Dell, HP i Lenovo. O chodzi z tym całym OEM?
Otóż jest to skrót Original Equipment Manufacturer, czyli producenta oryginalnego wyposażenia. W takim wypadku dana firma sprzedaje produkty innych marek pod nazwą własną. Do takich produktów zaliczamy właśnie podzespoły komputerowe: karty graficzne i płyty główne. Choć zazwyczaj cena za takie elementy jest niższa niż u samego producenta, to jednak nie otrzymujemy wtedy dedykowanego wsparcia technicznego, sterowników czy też aktualizacji.
Nie jest to nowa sytuacja, gdyż chipy AMD już od jakiegoś czasu trafiają do systemów OEM, a przy tym jest to zdecydowanie jeden z tych rynków, na których Intel dominuje od bardzo dawna. Zapewni to w związku z tym kupującym większy wybór. Decyzja AMD oznacza zatem, że firma ta jest gotowa ostro konkurować z Intelem, który do tej pory był niepodważalnym liderem na rynku.
Obecnie dostępne są dwie serie chipów, z podziałem na linie konsumenckie i komercyjne. Obie są wyposażone w zintegrowaną grafikę i są przeznaczony do gier z niższej półki, jak i również pomogą spełniać szereg funkcji biznesowych. Nowe układy od ADM zapewniają wyższe częstotliwości zegara dla samych procesorów, jak i również dla podsystemów graficznych.
Obecnie mamy do czynienia z rozwiązaniami z pojedynczą matrycą, które wyprodukowano przy użyciu tego samego procesu 7 nm. AMD twierdzi, że spodziewać się możemy około 60% większej wydajności na jednostkę graficzną CU niż wcześniej. Możemy obecnie znaleźć aż dziewięć nowych APU 4000 G-Series, którym producenci OEM mogą się przyjrzeć. Na najwyższym poziomie znajduje się Ryzen 7 4700G, który jest 8-rdzeniowym, 16-wątkowym chipem z 8 rdzeniami GPU. Ten układ ma taktowanie bazowe na poziomie 3,6 GHz z taktowaniem boost 4,4 GHz. Przejście z Zen+ na Zen 2 jest niezwykle interesujące.
Na podstawie niedawno przeprowadzonych testów Cinebench seria 4000G oferuje do 2,5 razy lepszą wydajność wielowątkową w porównaniu z modelami 3200G i 3400G. W porównaniu z Intel Core i7-9700, nowe Ryzeny oferują do 5% lepszą wydajność jednowątkową i do 31% wielowątkową.
Da się na tym grać!
Te nowe chipy umożliwią odpalenie niektórych gier nawet bez dedykowanej karty graficznej. Nie będą to co prawda najnowsze tytuły w 4K czy nawet grać online w Jackpot, jednak będziemy w stanie uruchamiać gry, które spokojnie będą działać z przyzwoitymi ustawieniami i porządną liczbą klatek na sekundę. Można między innymi liczyć na odtwarzaną liczbę klatek na sekundę przy niskich ustawieniach przy 1080p, a przy tym zarządzać nawet trzykrotnie wyższą wydajnością niż oferty Intela. To robi całkiem dużą różnicę na rynku i może sprawić, że wybierzemy gotowe komputery stacjonarne czy laptopy właśnie z APU AMD Ryzen 4000. Nie będzie nam zatem potrzebny sprzęt do grania, jeśli stawiamy na starsze czy mniej wymagające tytuły.
Możemy przy okazji również oczekiwać tego, że systemy zbudowane na tych układach będą wykorzystywać płyty główne B550, a często także mogą nam dać możliwość dołączenia oddzielnej grafiki. W najbliższym zatem czasie istnieje spore prawdopodobieństwo, że ogłoszone zostaną premiery nowych układów, sprzętu dostosowanego do AMD.