Jak grać legalnie u bukmachera? Sytuacja prawna zakładów sportowych w Polsce. 

25% dorosłych Polaków przyznaje się, że choć raz w życiu wzięło udział w jakiejś grze hazardowej. Większość z nich skorzystała w zakładów sportowych. Wśród amatorów tej rozrywki nie brakuje jednak wątpliwości: czy bukmacherka w Polsce jest legalna? Gdzie można stawiać zakłady bez obaw, że któregoś ranka do naszych drzwi zapuka skarbówka? W tym tekście pokrótce nakreślimy sytuację prawną w tej materii i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak grać legalnie.

Podstawy prawne zakładów sportowych w Polsce

Zakłady sportowe są w Polsce legalne. Gdzie i na jakich zasadach można z nich korzystać a także kto może świadczyć tego typu usługi, precyzuje polska ustawa zwana potocznie „ustawą hazardową”. Ów akt prawny z 2009 roku poddawany był wielu nowelizacjom, z których najważniejszą wprowadzono w roku 2017. Obecnie stanowi on podstawę prawną dla graczy oraz operatorów.

Firmy, które chcą wejść na rynek zakładów wzajemnych w Polsce, muszą ubiegać się o zezwolenie Ministerstwa Finansów i spełnić wyśrubowane wymogi odnośnie kapitału zakładowego. Obecnie ponad 20 operatorów otrzymało takie zezwolenia, ale nie wszyscy jeszcze weszli na rynek ze swoimi markami. Dziś usługi online oferuje 18 podmiotów, a ostatnim, który wszedł na rynek, jest Betters.

Rynek zakładów sportowych w Polsce jest stosunkowo młody, lecz uważa się, że znajdzie się na nim miejsce jeszcze dla kilku operatorów. Największy kawałek tortu wykroił dla siebie operator STS, który posiada około 50% rynku wszystkich legalnych zakładów sportowych. Mniejsi w rodzaju Superbet czy Noblebet muszą więc mocno ze sobą konkurować, co przekłada się na bogata ofertę promocyjną i konkurencyjne kursy. Na przykład Betclic oferuje bonus od depozytu dla nowych graczy, cashout czyli popularny zwrot gotówki, zakład bez ryzyka, promocyjne kursy na wiele wydarzeń i oczywiście freebety.

Jak wybrać legalnego bukmachera?

Stając przed dylematem: gdzie założyć konto?, gracze mogą skorzystać z blisko 20 portali z zakładami sportowymi, które działają w Polsce legalnie i posiadają stosowne zezwolenie. Ich pełna lista jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów. Możecie też skorzystać z profesjonalnych stron poświęconych zakładom sportowym, na których znajdziecie nie tylko kompletne listy legalnych operatorów w 2022 roku, lecz również recenzje, przegląd ofert bonusowych oraz kody promocyjne. Dzięki tym ostatnim będziecie mogli ubiegać się o bonusy po rejestracji.

Legalny polski bukmacher musi posiadać w widocznym miejscu na stronie informację o uzyskanej licencji z jej numerem oraz terminem ważności (polskie licencje przyznawane są czasowo i operator musi po kilku latach ubiegać się o nią ponownie). Tego typu szczegóły znajdziecie w sekcji z regulaminem lub informacjami prawnymi w dziale „O nas” itp.

Czy warto korzystać z nielegalnych bukmacherów?

To pytanie zadają sobie wszyscy. Prawda jest taka, że za łamanie prawa mogą nas spotkać przykre konsekwencje w postaci kary finansowej i utraty wszystkich wygranych. Oczywiście tego typu wyroków zapada w Polsce niewiele – skarbówka i służby celne najzwyczajniej w świecie nie są w stanie kontrolować ruchu w Internecie i łapać na gorącym uczynku graczy, którzy zakładają konta u operatorów z licencjami offshore.

Zagraniczni operatorzy bez polskiej licencji przyjmują chętnie graczy z Polski – w końcu do na nas spoczywa odpowiedzialność za skutki składania kuponów. Jednak gra u legalnego polskiego buka ma kilka zalet:

  • Nie łamiemy prawa – możemy bezpiecznie wpłacać depozyty i wypłacać wygrane
  • Płacimy podatki – ułamek naszej wygranej lub kwoty zakładu trafia do skarbówki. Zasilamy w ten sposób budżet państwa.
  • Wspieramy polskie drużyny sportowe – wielu legalnych buków hojnie łoży na polski sport.
  • Uzyskujemy dostęp do polskiej obsługi klienta – w przypadku sporu łatwiej będzie dogadać się po polsku niż po angielsku, zaś wejście na drogę sądową oznacza proces przed polskim a nie maltańskim czy cypryjskim sądem.

Podsumowując: warto korzystać z legalnych zakładów sportowych w Polsce, tym bardziej że gracze mogą wybierać spośród wielu konkurujących ze sobą operatorów.

5 / 5. Ocen: 1

Legalni bukmacherzy online

Back to top button