GMC Hummer EV – powrót legendy?

Są takie rzeczy, które wielu z nas uważa za legendarne. Dla miłośników muzyki może to być Queen, Led Zeppelin, dla graczy w legalne kasyno internetowe, sloty oferujące hazard za darmo, a dla miłośników motoryzacji dawny Mustang, Porsche 911 I. Z pewnością na amerykańskim rynku jednym z królów szos jest Hummer. Ten pojazd terenowy pojawi się niedługo w nieco innej wersji, a mianowicie elektrycznej!

Legenda powraca

Nie da się ukryć, że Hummer to jeden z bardziej popularnych pojazdów na świecie. Nie spotykamy go tak często na drogach, zwłaszcza w Polsce, jednak obecny jest w wielu współczesnych filmach wojennych czy sensacyjnych. HMMWV potocznie zwany Humvee to podstawowy pojazd amerykańskiej armii, który z czasem trafił na rynek również w wersji cywilnej. Używany jest on dziś choćby przez polskie wojska. W wersji cywilnej jako Hummer H1 pojawił się już w 1992 roku. Jedną z osób, która mocno upodobała sobie ten pojazd jest znany aktor Arnold Schwarzenegger.

Producenci samochodów czy redaktorzy branżowi lubią w ostatnim czasie używać zwrotu typu odrodzenie czy powrót ikony, oczywiście w odniesieniu do nowego pojazdu, który stanowi unowocześnioną wersję klasyka. W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy nowe generacje pojazdów, jak choćby Land Rover Defender czy VW Bus, które zachowały pierwotny styl, jednak pod maską czy we wnętrzu kryją zupełnie coś nowego. Tak też jest w przypadku Hummera, który w 2022 roku ma powrócić jako GMC Hummer EV.

Elektryczny Hummer

Skrót EV nie jest tu bez powodu, albowiem nowy Hummer ma posiadać silnik elektryczny! Być może dla niektórych osób jest to profanacja, jednak taki mamy obecnie trend w motoryzacji. Dla przypomnienia, poprzednie generacje Hummera posiadały ponad 6-litrowe silniki Diesla, które dawały im ogromną moc. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie odmienionym pojazdem. Zaopatrzony ma zostać bowiem w 3 silniki elektryczne o łącznej mocy 1000 KM. Mają w teorii wystarczyć na przejechanie około 560 km. Potężny zestaw silników ma umożliwić rozpędzenie tej bestii do 100 km/h w niecałe 3 sekundy! Robi to z pewnością wrażenie.

Zwłaszcza gdy spojrzymy na jego rozmiary. Osadzony ma być bowiem na 35-calowych kołach. Pozwoli mu to na pokonywanie przeszkód o wysokości blisko pół metra, wspinanie się po pochyłościach pionowych 60 stopni i przejazd w wodzie o głębokości dwóch stóp. Ponadto modele z wyższej półki mają posiadać adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne z czterema narożnikami. Dzięki temu zawieszenie obniżać się będzie podczas jazdy na autostradzie, zaś w trudnym terenie tryb wyciągania zwiększa wysokość jazdy o sześć cali za naciśnięciem jednego przycisku. Już teraz mówi się o tym, że elektryczny Hummer będzie trochę jak krab, gdyż posiada wszystkie 4 koła skrętne, więc będzie mógł nawet jechać bokiem.

W porównaniu do poprzednich modeli, które prezentowały się bardziej ascetycznie, Hummer RV będzie wręcz wypełniony elektroniką. Większość elementów będzie sterowanych elektrycznie, wewnątrz znajdować się będą spore ekrany LED. Sama instalacja ma mieć napięcie 800V. Możemy się oczywiście spodziewać systemu sterowania samochodem z poziomu smartfona.

Nowy model już można nabyć za nieco ponad 112 tysięcy dolarów. Jednak firma ogłosiła, że do seryjnej produkcji trafi on dopiero w II połowie 2021 roku, więc pierwsze dostawy przewidziane są na 2022 rok. Dopiero w następnych latach mają zostać wprowadzone edycje specjalne.

0 / 5. Ocen: 0

Legalni bukmacherzy online

Back to top button